2014 Nominees

Adult Contemporary Artist of the Year
DeDe
Ed Roman
Jeff Campbell
Jiggley Jones

Adult Contemporary Album of the Year
A Mountain, A Struggle, A Tunnel, A Light – Jiggley Jones
Letters From High Latitudes – Ed Roman
Love & Fairytales – DeDe
No More Waiting for Me – Lori Gray Muligano

Adult Contemporary Song of the Year
Heartbeat of the World – WORLD5
Kylee – Lori Gray Muligano
Steal Your Car – Jeff Campbell
Walk On Me – Jiggley Jones

Alternative Artist of the Year
Aaron Cuadra
Jon Davidson
Kenny Wesley
Lavoy
Sarah Dee

Alternative Group of the Year
HERRICK
Piqued Jacks
Stage Republic
Sugar on the Dashboard
The Few

Alternative Album of the Year
Firstage – Stage Republic
In the Dead of Night – Ceasefire
Just a Machine – Piqued Jacks
Made in America – Reverse Order
Someday – Ships Have Sailed

Alternative Song of the Year
Autopilot – Aaron Cuadra
Mr. Role Model – Sugar on the Dashboard
Set Me On Fire – Reverse Order
Upturned Perspectives – Piqued Jacks
Without You – End of an Era

Americana Artist of the Year
Cole Washburn
Marlee Crow
Nick Shaheen
Ryan Humphrey
Shantell Ogden

Americana Group of the Year
Bubba Westly & The Interstate Heartbreak
Lantana
Tenasie
The ReChords
Whitaker and Me

Americana Album of the Year
American Dreamer – Chris Weaver Band
Better At Goodbye – Shantell Ogden
Fade to Blue – Sara Syms
The Buried Truth – Ryan Humphrey
Traveler’s Moon – Cole Washburn

Americana Song of the Year
Blame It On Summertime – DeDe
Goodbye To Last Night – Ryan Humphrey
Head Above The Water – Cole Washburn
Let’s Van Gogh – Marlee Crow
You Before Me – Tenasie

Bluegrass Group of the Year
Kathy Boyd & Phoenix Rising
Ned Crisp & Bottomline
Railroad Earth
Rumpke Mountain Boys
The Griggs

Blues Album of the Year
Fabbo Boffo Smasho – The Halley DeVestern Band
Into the Light – Justin Pietrowski Trio
Real – Michael Hardie
The Light In Me – Jackie Venson

Blues Song of the Year
Ain’t Gonna Bring Me Down – Sovereign Dame
All Rise – Jackie Venson
Be Myself – Laura Cheadle
Free – Shari Puorto Band
Sugar Daddy – Eliza Neals

Christian/Gospel Male Artist of the Year
J. Douglas Wright
James Basnet
Joivan Jiminez
Leshawn Daniel
Ralph Williams

Christian/Gospel Female Artist of the Year
DeDe Wedekind
Linda Clark
Natalie Jean
Nicole Thomas
Rachel Belman

Christian/Gospel Group of the Year
Bradley Clark Band
CrossTie
Jordan/Murray Band
Lightfall
Spoken For

Christian/Gospel Album of the Year
Brand New Day – James Basnet
God Amazes – Nicole Thomas
Hold On – Bradley Clark Band
New Beginnings – Linda Clark
Outcry – Joivan Jiminez

Christian/Gospel Song of the Year
Brand New Day – James Basnet
I Belong To Jesus – The Change
Sweetly Broken – Bradley Clark Band
The Plans I Have For You – DeDe
You Have A Friend – Nicole Thomas

Christian Rock Album of the Year
New Again – FOLLOWER
Strength to Rise – CrossTie
Talitha Cumi – Cristiane Ross
Time With You – Randy Fisher
We Will Fly – Sons of Life

Christian Rock Song of the Year
Open My Eyes – Veracity
Someone Had To Go – CrossTie ft. Andrew Welch
Swallowed Up By Life – Sons of Life
Time With You – Randy Fisher
World at War – Kindred

Country Male Artist of the Year
Cody Joe Hodges
Curtis Braly
Doug Briney
Marshall Dane
Matthew Huff

Country Female Artist of the Year
Alisa Star
Amy Rose
Emma Lane
Jillian Kohr
Katie Perkins

Country Group of the Year
Jagertown
Neon Summer
Tenasie
The Welch Brothers
Them Morris Boys

Country Album of the Year
Boot Stompin’ Roots – The Welch Brothers
Daydream – Makayla Lynn
Give It All I Got – Matthew Huff
One Of These Days – Marshall Dane
Road to Nashville – Alisa Star

Country Song of the Year
A Little Bit of Crown – Matthew Huff
At the Crossroad – Emma Lane
Hayride – Hicks
Unknown Soldier – Doug Briney
White Lightning – Alisa Star

Folk Artist of the Year
Lily
Nate Currin
Sofia Talvik
Tia McGraff
Terence Jack

Folk Album of the Year
Keep Your Light On – The Heavy Hearts
Life of Lily – Lily
Reckless Abandon – Terence Jack
Wherever We Go – The Royal Foundry
You and I Are Ghosts – Nate Currin

Folk Song of the Year
Battleground – Summer Osborne
Home To Me – Andrea Nardello
I Will – The Weathered Road
Life Goes On – Lily
Take It Home – Nate Currin

Holiday Album of the Year
Hope is Alive – Karla Bauer
Spending Every Christmas With You – Kathy Boyd & Phoenix Rising
World of Christmas – DeDe

Holiday Song of the Year
I Can’t Wait – Karla Bauer
I’ll Be Home For Christmas (In The State of Oregon) – Kathy Boyd & Phoenix Rising
Joyful Christmas – DeDe

Hip Hop / Rap Artist of the Year
Big Rome
Black Jewelz
eMkay
Joey Doyles
M-Acculate

Hip Hop / Rap Album of the Year
Back to the Basics – Puntin
Black Market – Black Jewelz
Faith In Dope – Joey Doyles
Sobriety Date – MC IMPRINT
Truth Is – M.I.A.3

Hip Hop / Rap Song of the Year
Ready or Not – Natalie Jean
Strictly4Radio – Big Rome
Voices – M-Acculate
War Zone – Black Jewelz
You Don’t Know Me Homie – Joey Doyles

Jazz Artist of the Year
Eugenie Jones
Les Grant
Monty
Sam Hankins
Thisbe Vos

Jazz Song of the Year
You Are My Everything – Natalie Jean
Are You Serious – Sam Hankins
Shanghai Blues – Thisbe Vos
Roll the Dice – Monty
A Good Day – Eugenie Jones

Latin Artist of the Year
Carlos Manuel
Nico Styles
Paul C
Samy Gana
Steven Diamante

Metal Group of the Year
Against Their Will
Foreshadow
Haster
The Conduit
XDB (Xander Demos Band)

Metal Album of the Year
American Stratofortres – Against Their Will
Deep – Barbiturate
Eye of the Destroyer – Eye of the Destroyer
Let It Go – Haster
The Eleventh Hour – Angelical Tears

Metal Song of the Year
Dancing Through Daggers – Xander Demos
Meaning of Life – Foreshadow
Naked Eyes – Barrun/Runes
Out of Fear – Against Their Will
Within These Walls – Haster

Pop Male Artist of the Year
Jonathan Cody White
Michael Miller
Nate Evans
Tony G
Tyler Matl

Pop Female Artist of the Year
Lexi
Natalie Jean
Stephanie K
Sidney Bowen
Taylor Centers

Pop Group of the Year
Como Brothers Band
Difference United
HighDiamond
Satellites & Sirens
Sharp Turn Ahead

Pop Album of the Year
Baby Steps – Como Brothers Band
Bulletproof – Bryan Finlay
Just for You – Sharp Turn Ahead
Not Where I Wanna Be – Sarantos
Who I Am – Ray Issac

Pop Song of the Year
Broken – Como Brothers Band
Fairytale – HighDiamond
Gravity – Tyler Matl
Lift Me Up – Sidney Bowen
Trouble – Stephanie K

R&B / Soul Artist of the Year
Brittany Tiera
EFINXACE
Kasha
MW
Rusty Yates

R&B / Soul Group of the Year
Amy Lynn & The Gunshow
Galen James & Compendium
Rusty Yates Band
Soul Rhymaz
Sweethearts

R&B / Soul Album of the Year
All I Am – Tamika Dunning
Bar Roma – Sweethearts
Don’t Trip On the Glitter – Amy Lynn & The Gunshow
Love Letter – Preme Writez
Passion – Rusty Yates Band

R&B / Soul Song of the Year
Collide – Daniel Peter
Cryin, Cryin, Cryin – Rusty Yates Band
I Want You – Kasha
What About Us – EFINXACE
Why – Tamika Dunning

Reggae Song of the Year
It Is Wut It Is – Irie Love ft. Fiji
Loving You – Ms Paige
Mi Run Tingz – Lion Tafari
Oxygen – Stop the Presses
Rejoice – Sirron Reid

Rock Artist of the Year
Hunter Kennedy
Jamie Alimorad
Jon Mullane
Nicholas Larson
Stephanie K

Rock Group of the Year
Fire Tiger
OLIO
SEMPLE
Seven Story Fall
The Bell Hours

Rock Album of the Year
Drayter – Drayter
Elected Kings – Elected Kings
Energy – Fire Tiger
Stories & Analogies – Seven Story Fall
The Bell Hours – The Bell Hours

Rock Song of the Year
All Is Near – Mr. Kito
Empty Silhouettes – McClinton
Faster Than You – The Bell Hours
Get A Room – OLIO
Not Where I Wanna Be – Sarantos

Spiritual Song of the Year
Ave Maria Medley – DeDe
Canon on the Lord’s Prayer – DeDe
God Will Lead Me – Adele Beeman
He Loves Me – Natalie Jean
This Is Your Call – Summer Osborne

Songwriter of the Year
Jeff Campbell
Marshall Dane
Miqael Persson
Nate Currin
Xander Demos

Music Video of the Year
Any Other Way – Jon Mullane
Fairtytale – HighDiamond
Sing to Me – Seven Story Fall
Unknown Soldier – Doug Briney
Unreachable Dream – Hicks

Management Company of the Year
ABK Music Management
Johnny Cutt Promotions
MTS Management Group
Sophie Durre Management

Outstanding Original Play
Anxiety – Curt Wiser
Bobby Rising – Drew Katzman
Dancing with William Blake – Micahel Halperin
Yellow Roses – Mickey Coburn

Outstanding Original Book of a Musical
Better Than Dreaming – Book & Lyrics by Alan Gordon, Music by Joy Son
Crooked Lines – Book & Lyrics by: Mary Bracken Phillips, Music by: Mary Bracken Phillips, Bill Schneider & Jan Fairchild
Saloon Singer – Book by Bob Canning, Music & Lyrics by Cole Porter (with Additional Lyrics by Bob Canning)
You Wanna Hear Luck? – Book & Lyrics by Ruth Pleva and Elly Rakowitz, Music by Herb Sweet and Ruth Pleva

Outstanding Original Score of a Musical
Bastard Jones – Book by Marc Acito, Music by Amy Engelhardt, Lyrics by Marc Acito & Amy Engelhardt
Better Than Dreaming – Book & Lyrics by Alan Gordon, Music by Joy Son
Seed of Abraham – Book by Bob Zaslow, Music & Lyrics by Kenny Karen
You Wanna Hear Luck? – Book & Lyrics by Ruth Pleva and Elly Rakowitz, Music by Herb Sweet and Ruth Pleva

Outstanding Lighting Design – Play
Bobby Rufalo – Love, Sex, & the IRS (Our Gang Players)
Chuck Cline – August: Osage County (The Barn Players)
Ritch Collins – The Outsiders (Paramount Players)
Steven Correa – Fences (The Poteet Theatre)

Outstanding Sound Design – Play
Joshua Jannotta – The Outsiders (Paramount Players)
Mark Keeler – Love, Sex, & the IRS (Our Gang Players)
Steven Correa – Fences (The Poteet Theatre)

Outstanding Scenic Design – Play
Frank Polleck – August: Osage County (The Barn Players)
Joshua Jannotta – The Outsiders (Paramount Players)
Lou Monaco & Bruce Schnepp – Love, Sex, & the IRS (Our Gang Players)
Tinasha LaRayé – Fences (The Poteet Theatre)

Outstanding Featured Actress – Play
Lisa Jones – Love, Sex, & the IRS (Our Gang Players)
Maya Banks – Fences (The Poteet Theatre)
Stasha Case – August: Osage County (The Barn Players)

Outstanding Featured Actor – Play
Haven Martin – The Outsiders (Paramount Players
Josiah Overstreet – Fences (The Poteet Theatre)
Neil Goldstein – Love, Sex, & the IRS (Our Gang Players)
Tim Ahlenius – August: Osage County (The Barn Players)

Outstanding Lead Actress – Play
Barb Nichols – August: Osage County (The Barn Players)
Janice Francis-Smith – Fences (The Poteet Theatre
Rachel Guida – Love, Sex, & the IRS (Our Gang Players)

Outstanding Lead Actor – Play
Greg Butell – August: Osage County (The Barn Players)
John Patrick Reilly III – Love, Sex, & the IRS (Our Gang Players)
Robert Jamerson – Fences (The Poteet Theatre)
Thaddeus Stambaugh – The Outsiders (Paramount Players)

Outstanding Direction – Play
Darren Sextro – August: Osage County (The Barn Players)
Lou Monaco – Love, Sex, & the IRS (Our Gang Players)
Melanie Cornelison – The Outsiders (Paramount Players)
Tinasha LaRayé – Fences (The Poteet Theatre)

Outstanding Play
August: Osage County – The Barn Players
Fences – The Poteet Theatre
Love, Sex, & the IRS – Our Gang Players
The Outsiders – Paramount Players

Outstanding Lighting Design – Musical
Bobby Rufalo – Godspell (Our Gang Players)
Robert Bowen – Big River (The Culture House)
Taylor Sorrel – Bare, A Pop Opera (Act3 Productions)
Tim Roberts – 9 to 5 (Act3 Productions)
Wesley Sweigart – Dreamgirls (The Poteet Theatre)

Outstanding Sound Design – Musical
Harvest Productions & the Kauffman Center for the Performing Arts – Big River (The Culture House)
Joe Lopez – Anything Goes (NVMT)
Mark Keeler – Godspell (Our Gang Players)
Ritch Collins – Back to the 80s (Paramount Players)
Sam Weiler – Bare, A Pop Opera (Act3 Productions)

Outstanding Scenic Design – Musical
Amy Sander, Jason Hagg, & Matt Fox – Big River (The Culture House)
George W. Kinsley III – Anything Goes (NVMT)
Jay Prock – Dreamgirls (The Poteet Theatre)
Joshua Jannotta – Back to the 80s (Paramount Players)
Ryan PJ Mulholland – Godspell (Our Gang Players)

Outstanding Featured Actress – Musical
Ashby Foutch – Grease (Paramount Players)
Aubrey Turnbull – Bare, A Pop Opera (Act3 Productions)
Kate Merrihew – 9 to 5 (Act3 Productions)
Legna Cedillo – Big River (The Culture House)
Nicole Dawdy – Godspell (Our Gang Players)

Outstanding Featured Actor – Musical
Arthur Clifford, Jr. – Big River (The Culture House)
Jack Allison – 9 to 5 (Act3 Productions)
Joshua Jannotta – Back to the 80s (Paramount Players)
Patrick Murphy – Grease (Paramount Players)
Tony Solen – Bare, A Pop Opera (Act3 Productions)

Outstanding Lead Actress – Musical
Gina Delise – Bare, A Pop Opera (Act3 Productions _
Jackie Laurence – Anything Goes (NVMT)
Jaleesa Beavers – Dreamgirls (The Poteet Theatre)
Kate Jackson – Grease (Paramount Players)
Lauren Cleland – 9 to 5 (Act3 Productions)

Outstanding Lead Actor – Musical
Ian Kelso – Bare, A Pop Opera (Act3 Productions)
Jack Kapple – Big River (The Culture House)
John Patrick Reilly – Cabaret (Our Gang Players)
Kyle Rodgers – Anything Goes (NVMT)
Michael Morris-Andreaus – Dreamgirls (The Poteet Theatre) 

Outstanding Choreography
Lana Jensen – Big River (The Culture House)
Londsey Monaco – Godspell (Our Gang Players)
Melanie Cornelison – Grease (Paramount Players)
Sherri Long – Dreamgirls (The Poteet Theatre)
Stephen Casey – Anything Goes (NVMT)

Outstanding Direction – Musical
Amy Sander – Big River (The Culture House)
Chris Ikner – Bare, A Pop Opera (Act3 Productions)
Jay Prock – Dreamgirls (The Poteet Theatre)
Melanie Cornelison – Grease (Paramount Players)
Nicole Dawdy & Ryan PJ Mulholland – Godspell (Our Gang Players)

Outstanding Musical
Anything Goes – Neshaminy Valley Music Theatre
Big River – The Culture House
Dreamgirls – The Poteet Theatre
Godspell – Our Gang Players
Grease – Paramount Players